يابن الحسن ميدانم كه مي آيي اما چه جمعه ها كه بي تو گذشت.
متی ترانا و نراک

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

صفحات وبلاگ

تماس با ما

دوستان من


حديث لوح فاطمه (سلام الله عليها)

در كتاب كمال الدين و تمام النعمة (باب 28) از محدث جليل القدر "ابو جعفر محمد بن على بن حسن بن بابويه قمى" مشهور به شيخ صدوق (م.381هـ) رواياتى درباره لوح حضرت زهرا(سلام الله عليها) آمده است كه در آن لوح به نام و تعداد امامان(عليهم السّلام) اشاره شده است

 در اين مقاله سه حديث را يادآور مى شويم و سپس به توضيح حديث لوح مى پردازيم.

بقیه در ادامه مطلب

 

 

 

حديث لوح فاطمه (سلام الله عليها)

در كتاب كمال الدين و تمام النعمة (باب 28) از محدث جليل القدر "ابو جعفر محمد بن على بن حسن بن بابويه قمى" مشهور به شيخ صدوق (م.381هـ) رواياتى درباره لوح حضرت زهرا(سلام الله عليها) آمده است كه در آن لوح به نام و تعداد امامان(عليهم السّلام) اشاره شده است

 در اين مقاله سه حديث را يادآور مى شويم و سپس به توضيح حديث لوح مى پردازيم.

حديث اوّل

در روايت اوّل بر اساس نقل ابو بصير چنين گزارش شده است:
"امام صادق (عليه السلام) فرمود: پدرم محمد بن على الباقر(عليه السلام) روزى به جابر بن عبدالله انصارى گفت: جابر! سخنى با تو داشتم چه موقع فارغ بال مى شوى تا درباره موضوعى با تو سخن گويم؟ جابر به حضرت عرض كرد: هر وقت شما اراده كنيد."
فرصتى پيش آمد و امام با جابر خلوت نمود و به گفتگو پرداختند. در اين گفتگو امام از جابر خواست تا آنچه را كه در جريان مشاهده لوحى كه در دست جده اش حضرت فاطمه(سلام الله عليها) ديده بود براى او بازگو كند و او را از آنچه حضرت فاطمه (سلام الله عليها) از مطالب مكتوب در لوح به او خبر داده، آگاه كند.
جابر پاسخ داد: "شهادت مى هم كه روزى در ايام حيات رسول الله (صلي الله عليه واله) مادرت فاطمه(سلام الله عليها) را ملاقات كردم تا ولادت حسين بن على(عليه السلام) را به او تبرك بگويم كه در دستان آن بانوى بزرگ، لوح سبزينه را ديدم كه گمان كردم زمرّد است؛ در آن لوح، كتاب سفيدى را كه به درخشندگى خورشيد بود مشاهده كردم. به آن حضرت عرض كردم: پدر و مادرم فداى تو باد! اين لوح چيست و از كجا آمده است؟
فاطمه(سلام الله عليها) فرمود: "اين لوحى است كه خداوند ـ عزوجل ـ آن را به رسولش محمد مصطفى (صلي الله عليه واله) اهدا نمود. در اين لوح نام پدر و همسر و فرزندانم حسن و حسين (عليه السلام) و نام اوصيا و امامانى كه از نسل فرزندم حسن(عليه السلام) هستند ذكر شده است. پدرم رسول الله (صلي الله عليه واله) آن را به من بخشيده است تا با نگاه كردن در آن دلم شاد شود".
جابر آنگاه اضافه نمود: سپس مادرت فاطمه (سلام الله عليها) آن لوح را در اختيار من قرار داد سپس آنچه در لوح نوشته شده بود خواندم و نسخه اى از آن را در ذهن نگاه داشتم يا از روى آن نوشتم.
امام صادق (عليه السلام) در ادامه روايت مى فرمايد:
"آنگاه پدرم به جابر فرمود: جابر! آيا آن نسخه هنوز هم در دست توست؟ آيا آن را بر من عرضه مى كنى؟ جابر بن عبدالله گفت: آرى. آنگاه پدرم با جابر همراه شد تا به منزل جابر رسيدند. جابر صحيفه اى از پوست نازك آورد، آن را گشود و به رؤيت پدرم رسانيد. پدرم به جابر فرمود: جابر! حال به صحيفه اى كه در نزد توست بنگر تا براى تو از حفظ بخوانم. جابر به نسخه اى كه در دستش بود، نگريست پدرم تمام مطالب صحيفه را از حفظ براى جابر خواند. سوگند به خدا حرفى از كلام امام با حرفى از صحيفه اى كه در دست جابر بود مخالف نبود.
پس از آنكه قرائت امام به پايان رسيد جابر گفت: خداى بزرگ را شاهد مى گيرم كه آنچه در صحيفه نزد فاطمه(سلام الله عليها) ديدم همين بود كه شما خوانديد، اما متن اين لوح طبق نقل چنين است:
بسم اللّه الرحمن الرحيم
اين كتابى است از سوى خداوند شكست ناپذير و حكيم به محمد(صلي الله عليه واله) نوروفرستاده خدا و حجاب،دليل وآيت اودرزمين. اين نوشته توسط جبرئيل امين ازجانب رب العالمين آورده شد.
اى محمد [صلي الله عليه واله] اسماء الهى را بزرگ شمار، نعمتهايم را شكرگزار باش،هرگز نشانه هايم را انكارنكن.من پروردگارومعبود جهانيانم وجزمن خدايى نيست؛ درهم كوبنده جباران و خواركننده ستمگران وحسابرس روز جزايم. من همان الله و معبود شمايم كه جز من الله و معبودى نيست. هر كه به فضل كسى جز من اميدوار باشد يا ازچيزى جزعدل الهى خوف داشته باشد، او را به عذابى سخت گرفتارخواهم ساخت كه احدى از جهانيان آن را نچشيده است.سپس فقط مرا پرستش كن و بر من توكّل نما. من هيچ رسولى را مبعوث نكردم و رسالت او را تكميل ننمودم و دوران تبليغ و رسالت او را به پايان نرساندم مگر اينكه براى او وصى يى قرار دادم.
اى محمد(صلي الله عليه واله) تو را برتمام پيامبران برترى بخشيدم؛ وصىّ تو را نيز بر تمام اوصيا برترى دادم. سپس ازوصىّ و جانشينت، تو را به وجود دو فرزند دلاور،حسن وحسين گرامى داشتم. بعد از پايان دوره حيات و امامت پدرش على(عليه السلام)حسن را معدن علم خود وحسين را نگهبان وحافظ وحى خود قرار دادم؛ نعمت شهادت را به حسين بخشيدم و او را بدين سبب گرامى داشتم و براى اوسعادت خواستم. حسين با فضيلت ترين كسى است كه شهيد گشت و در بين شهيدان بالاترين درجه و مقام را داراست؛ امامت و توحيد تمام و كمال را با او همراه كردم،حجت بالغه خود را نزد او قرار دادم؛ بر اساس رضايت و غضب اهل بيت و عترت او پاداش مى دهم و صالحان و بدكاران را به سزاى اعمال خويش مى رسانم.
اوّلين فرزند و عترت حسين (عليه السلام)،
على
سرور پرستندگان و زينت دوستان من است.
پس از او فرزندش كه شبيه و همنام جدش است محمد، شكافنده علم الهى ومعدن حكمت اوست. بزودى ترديد كنندگان در
حقانيتجعفر
بن محمدهلاك خواهند شد؛ هركس به او ومكتب اوبازگردد، گويى به من و دين من باز گشته است.
سخن حق از من است: سوگند مى خورم كه منزلت دانش جعفر بن محمد و هر آن كه بر او ايمان آورد را گرامى بدارم؛ محبت و عشق به اورا دردل دوستان، شيعيان، پيروان و يارانش قرارخواهم داد، سپس فتنه كور و سياه گمنامى و تقيه را از برابر امام موسى (عليه السلام) كنار خواهم زد؛چرا كه سير فرمان و اطاعت الهى هرگز منقطع نخواهد شد و حجت و دليل من ازديد مردم پنهان نخواهد ماند و دوستانم هرگز تيره بخت نخواهند گرديد.
اى محمد به خلق بگواگر كسى يكى از حُجج مرا انكار كند، نعمتى را كه داده ام انكار نموده است وهر كه آيه اى از كتابم را تغيير دهد بر من تهمت بسته است. واى برافترا زنندگانِ انكارگر، آن زمان كه دوران امامت بنده و دوست و برگزيده ام موسى بن جعفر(عليه السلام) به پايان رسد.
آگاه باشيد! هر كه هشتمين حجت مرا دروغ شمارد، گوئى همه اولياى مرا انكار نموده است. علىّ بن موسى(عليه السلام) دوست و ياور من و رهبر شما است و من ثِقل علم و عصمت و صفات نبوت را در او قرار مى دهم؛ توان او را در پاسدارى ازآن مى آزمايم؛ عفريت ستمگرومتكبراو را مى كشد و درشهرى كه عبد صالح ذوالقرنين ساخت دفن مى شود.
سخن حق آن است كه من بگويم: ديدگان موسى را با تولد فرزندش محمد و خليفه و جانشين پس از او روشنى بخشم. محمد بن على بن موسى الرضا(عليه السلام)وارث علم و دانش من و معدن حكمت و جايگاه رازمن و حجّت من بر بندگانم است. بهشت را جايگاه او قرار دادم و او را شفيع هفتاد نفر از افراد خانواده منسوبان اوكه جهنم بر آنان واجب شد قرار دادم پس از اوفرزندش على بن محمد بن على بن موسى الرضا(عليه السلام) دوست و ياورم را سعادتمند كردم؛ او امانت دار وحى من خواهد بود؛ از صُلب او، حسن بن على بن محمد را بر خواهم آورد كه دعوت كننده مردم به راه خدا و نگاهبان علم الهى است. آنگاه پس از اوحجت خويش را با آمدن فرزندش قائم آل محمد(عليه السلام) كه رحمت واسعه براى جهانيان است تكميل خواهم نمود. قدرت وكمال موسوى، عظمت و نور عيسوى و صبر ايوب همه را در او مى بينيد؛ او در زمانى خواهد آمد كه دوستان من خوار شده و چون مغولان و ديلميان مشرك، سرافكنده گشته و به آتش كشيده مى شوند، سرهاى آنان به عنوان هديه به اطراف و اكناف فرستاده مى شود وترسان ولرزان مى شوند،زمين ازخون آنان رنگين مى شود و هلاكت و فرياد و شيون در بين زنانشان همه گير مى شود.
آنان بحقيقت حجّت واولياى من درزمين خواهند بود. به واسطه اينان هر فتنه كور وسياه را ازخلق دورخواهم ساخت و با آنها حركتهاى ظريف و پنهان معاندان دين الهى كشف مى شود وقيد و بندها و زنجيرهاى بندگى ازدوش خلق برداشته مى شود.صلوات و رحمت خداوند بر آنان باد! اينان همان هدايت يافتگانند".

حديث دوم

در روايت دوم بخشى از مضمون حديث اوّل توسط امام باقر(عليه السلام) براى جابر جعفى نقل شده كه آن امام همام به نقل از جابر بن عبدالله انصارى چنين مى فرمايد:
" جابر بن عبدالله انصارى گفت: روزى به منزل مولايم فاطمه (سلام الله عليها) وارد شدم پيش او لوحى ديدم كه از شدت روشنايى آن، چشم خيره مى شد. در آن لوح نام دوازده نفر به چشم مى خورد. سه اسم روى لوح، سه اسم داخل لوح، سه اسم در پايان لوح و نام سه نفر ديگر در كنار لوح بود.
به آن حضرت عرض كردم: "اينان نام چه كسانى است"؟ آن حضرت فرمود: "اينها نامهاى اوصيا پيامبر(صلي الله عليه واله) است.اوّلين آن نام پسرعمويم ويازده نفر ديگر نام فرزندانم است كه آخرين آنان قائم آل محمد (عليهم السلام) است". آنگاه جابر اضافه كرد كه در آن لوح نگريستم در سه جاى آن نام محمد، محمد، محمد را ديدم و در چهار جاى ديگر آن نوشته شده بود: على، على، على، على.

حديث سوم

شيخ صدوق به نقل از اسحاق بن عمار حديثى از امام صادق(عليه السلام) نقل مى كند كه:
"امام خطاب به وى فرمود: اسحاق، آيا ميل دارى تو را بشارتى دهم؟ اسحاق گفت: جانم فداى تو باد اى فرزند رسول خدا، آرى، دوست دارم خبر را بشنوم.
حضرت فرمود: نزد ما صحيفه اى است كه با املاى رسول خدا(صلي الله عليه واله) وخط اميرالمؤمنين على(عليه السلام) نوشته شده است. درآن صحيفه چنين آمده است:
بسم الله الرحمن الرحيم، هذا كتاب من اللّه العزيز الحكيم،…
آنگاه حديث را تا پايان طبق شرحى كه در حديث اوّل آمد، ذكر نمود.

توضيح حديث:

1 ـ حديث لوح از معروفترين احاديث شيعه است كه محدثان با استناد به آن مطالب قابل توجهى را اثبات نموده اند از جمله:
الف ـ شيعه درزمان حيات پيامبر(صلي الله عليه واله) به نگارش و تدوين حديث اهتمام ورزيد،نخستين كتاب حديث كه در تاريخ حديث شيعه شكل گرفت بنا به اظهار برخى محدثان، حديث لوح فاطمه (سلام الله عليها) و پس ازآن مصحف فاطمه (سلام الله عليها) و پس از آن صحيفة الجامعة على (عليه السلام) است. اين در حالى است كه اهل تسنن به دلايلى از جمله نشر احاديث بى پايه اى مبنى بر ممنوعيت كتابت حديث در زمان پيامبر(صلي الله عليه واله) در قرن اوّل هجرى، از نگارش حديث خوددارى نمودند و با روى كار آمدن عمر بن عبدالعزيز (98 ـ 101 هـ) اجازه كتابت و تدوين حديث به آنان داده شد.
از صحيفه جامعه اميرالمؤمنين (عليه السلام) ، كتاب على (عليه السلام) ، صحيفه فاطمه (سلام الله عليها) و حديث لوح كه از نخستين آثار منظوم و مكتوب حديث در تاريخ اسلام است، در منابع مهم حديثى شيعه و اهل سنّت نام برده شده است:
ـ بصائر الدرجات فى المقامات و فضائل اهل البيت، ابوجعفر محمد بن حسن بن فروخ صفار (م 290 هـ)، تصحيح، ميرزا محسن كوچه باغى، [بى جا]، ص135 ـ 170؛ فضائل اهل البيت المسمى بـ بصائر الدرجات، محمد بن حسن صفار، تصحيح: كوچه باغى، بيروت، مؤسسة النعمان، ص138 ـ 170،

ـ كتب اربعه:2

الكافى، محمد بن يعقوب كلينى (م329هـ)،
من لايحضره الفقيه، ابو جعفر محمد بن على بن بابويه قمى شيخ صدوق ـ (م381 هـ)،
تهذيب الاحكام فى شرح المقنعة للشيخ المفيد، ابوجعفر محمد بن حسن طوسى (م 460 هـ)،
الاستبصار فيها اختلف من الاخبار، شيخ طوسى.
ـ رجال النجاشى، ابوالعباس احمد بن على نجاشى (م450 هـ)، تحقيق: سيد موسى شبيرى زنجانى، قم، انتشارات اسلامى، ص360.
ـ منابع حديثى اهل سنّت:
مسند احمد بن حنبل (م241هـ)،
صحيح بخارى (م256 هـ)،
سنن ابن ماجه (م275 هـ)،
سنن ابى داود (م275 هـ)،
سنن نسايى (م303 هـ).
در اصول كافى4 روايتى است كه گزارش مى دهد، اصحاب امام صادق(عليه السلام) ازآن حضرت درباره مصحف فاطمه (سلام الله عليها) سؤال مى كنند و امام وجود آن را تاييد مى كند و درباره آن سخن مى گويد.

راوى حديث لوح، جابر بن عبداللّه انصارى است كه پس از رؤيت حديث در نزد فاطمه (سلام الله عليها) از روى آن نسخه اى نوشت و همانطور كه قبلاً بيان شد براى امام باقر(عليه السلام) نقل نمود
2 ـ درباره نابينا بودن جابر بن عبدالله و چگونگى رؤيت حديث لوح و استنساخ آن، مصحح كتاب كمال الدين و تمام النعمه جناب استاد على اكبر غفارى توضيحى به شرح زير دارد:
بايد اظهار داشت جابر پس از زيارت اربعين در مدينه به ملاقات امام محمد باقر(عليه السلام) رسيد. گفته شده است جابر هنگام زيارت اربعين نابينا بوده چگونه امكان داشت حديث لوح و صحيفه فاطمه (سلام الله عليها) را ببيند.
در اين باره دو پاسخ مطرح مى شود:
يك . جريان رسيدن جابر به مزار امام حسين (عليه السلام) و سراسيمه شدن او و افتادن او برقبر حسين بن على(عليه السلام) كه عطيه ، يار و همراه دانشمند جابر تعريف نموده، هيچ گونه دلالتى بر نابينايى جابر نمى كند بلكه دلالت بر آن دارد كه جابر بر اثر حزن و اندوه كه در شهادت امام حسين(عليه السلام) بر او عارض شده و گريه هاى فراوانى كه بر اين مصيبت نمود ـ خصوصاً هنگام تلاش و جستجو به دنبال كشف مزارحسين(عليه السلام) ـ چشمان او اشك آلود و تار شده، به گونه اى كه اطراف خودرا دقيق نمى ديد.
دو.اگر خبر نابينا بودن جابر صحت داشته باشد، نابينايى در اواخر عمر او انفاق افتاد و هنگام تشرف به حضور صديقه طاهره فاطمه الزهراء (سلام الله عليها) بينا بوده است و صحيفه را ديده و از حضرت درباره مطالب آن سؤال نموده و آن را نوشته است.
3 ـ جابر در سن نود و چهار سالگى بين سالهاى 74 تا 78 هجرى در مدينه وفات يافت.
ابن قتيبه فوت او را در سال 78، ابن سعد فوت جابر را به سال 73 و ابن عبدالبر به سال 74 و به روايت ديگر سال 77 گزارش نموده است. در هر حال فوت جابر قبل از وفات امام محمد باقر(عليه السلام) بوده است. ولادت امام صادق (عليه السلام) سال 83 هجرى و وفات امام باقر(عليه السلام) سال 114 هجرى بوده است.
جابر از آخرين اصحاب پيامبر(صلي الله عليه واله) بود كه عمر طولانى يافت و با علم غالب مى توان وفات او را پس از فوت ديگر اصحاب پيامبر(صلي الله عليه واله) دانست.
4 ـ در ظاهر چنين به نظر مى رسد كه امام باقر (عليه السلام) تا قبل از ملاقات جابر و استماع حديث لوح از جابر، از وجود اين حديث بى اطلاع بوده، امّا همان طور كه در پايان حديث تصريح دارد، امام به جابر فرمود:
يا جابر انظر انت فى كتابك لاقرأه انا عليك، فنظر جابر فى نسخته فقرأ عليه ابى (ابو جعفر محمد بن على بن الحسين) فوالله ما خالف حرف حرفاً.
نكته ديگر آنكه صحيفه فاطمه (سلام الله عليها) و صحيفه جامعه اميرالمؤمنين (عليه السلام) به عنوان ميراث امامت پس از شهادت اميرالمؤمنين (عليه السلام) در اختيار امام حسن (عليه السلام) و سپس در اختيار امام حسين (عليه السلام) و آنگاه دست بدست در اختيار ائمه بعد قرار گرفت و در موارد ضرورى، ائمه هنگام نقل حكم خاصى آن را مى گشودند و جواب پرسشهاى اصحاب خود را مى دادند. گفته شده است كه طول صحيفه جامعه هفتاد ذراع (سى و سه متر) و ضخامت آن در هنگام بسته بودن و پيچيده بودن باندازه ضخامت ران شتر دو كوهانه بوده است
قطعاً امام باقر (عليه السلام) از حديث لوح اطلاع داشته و علاوه برآن حضرت، جابر نيز افتخار استماع ونقل حديث لوح را به دست آورد وقطعاً به عنوان دليلى روشن در تأييد امامت ائمه اطهار(عليه السلام) مسلمانان آن دوره را از مضمون آن آگاه ساخته است.
5 ـ مهمترين موضوعاتى كه حديث لوح، به آن دلالت دارد عبارت است از:
1 . تنصيص به امامت ائمه اثنى عشر(عليه السلام) .
2 . پيش بينى برخى حوادث كه همزمان با حيات ائمه اتفاق خواهد افتاد. از جمله علم امام، چگونگى شهادت امام، محل شهادت امام و نوع برخوردهاى مخالفان و معاندان با امام.
3 . توصيف خصوصيات ظاهرى و معنوى امام مهدى(عليه السّلام) و بيان وضعيت سياسى، اجتماعى و فرهنگى عصر ظهور و نيز وقايع و اصلاحات اجتماعى كه پس از ظهور آن حضرت اتفاق خواهد افتاد.
4 . تمام امامان روح واحدى هستند در كالبدهاى مختلف. اهداف آنان منطبق بر يكديگر و عالى ترين مقصد آنان سعادت بشر از طريق پرستش صحيح خداى واحد و بكار بستن عقل و درايت به منظور بهبود وضعيت زندگى و رسيدن به كمال است، هرچند روش هاى عملى آنان به دليل تنوّع و تفاوت شرايط و مقتضيات زمان و مكان متفاوت بوده باشد. لذا راه سعادت در پذيرش امامت هر دوازده امام معصوم است. توقف بر يكى از ائمه به معناى انكار و ناديده گرفتن بقيه ائمه خواهد بود و حتى انكار امام متوقف عليه رانيز بدنبال خواهد داشت. در حديث لوح مى فرمايد: اِنَّ المكذّب بالثامن مكذّب بكلِّ اوليائى.
5 . اكمال سلسله جليله امامت به وجود حضرت حجت (عليه السلام) است و لذا فرموده است:
ثم اكمل ذلك بابنهِ رحمه للعالمين عليه كمالُ موسى وبهاءُ عيسى وصبرُ ايوبٍ…
كمال هر چيزى رسيدن به مرحله اى از رشد و تعالى است كه در آن غرض اصلى آن موجود تحقق يابد، مثلاً اين آيه شريفه كه: "عذاب كامل بدكاران در روز رستاخيز داده مى شود"7، اين نكته را خاطر نشان مى سازد كه كمال عقوبت در قيامت است، همان طور كه كمال پاداش صالحان در قيامت است.
براساس توضيح فوق،تحقق اهداف اصلى امامتِ تام ائمه درامامت حضرت مهدى(عليه السّلام)خواهد بود؛ همان طور كه امامت حضرت اميرالمومنينِ على (عليه السلام) اكمال رسالت رسول اللّه (صلي الله عليه واله) است: اَلْيومَ اكملتُ لكُم دينكم واَتْمَمْتُ عليكم نعمتى…؛ چنانكه مى دانيم مفسّران و مورخان بسيارى از عامه و خاصه نزول آيه فوق را درواقعه حجة الوداع و معرفى امام على (عليه السلام) به عنوان وصى و خليفه پيامبر وامام مسلمانان مى دانند.
امامت حضرت مهدى (عليه السلام) چه درغيبت صغرا وچه در غيبت كبرا،تكميل كننده وبه ثمررساننده امامت يازده امام پيشين (عليه السلام) است.
6 . امامت حضرت مهدى (عليه السّلام) فقط مخصوص مسلمانان يا شيعيان نيست بلكه امامت آن حضرت رحمت گسترده اى است كه همه مردم را فرا مى گيرد. درحديث لوح از وجود آن حضرت به رحمه للعالمين تعبير شده است و در سايه حكومت و امامت ايشان همه مستضعفان به حقوق خود مى رسند ؛ حق همه افراد از غاصبان ستانده و به ايشان بازگردانده مى شود: المُلكُ يَوْمَئذٍ الْحَقُّ لِلرَّحمنِ.
7 . حديث لوح را علاوه بر شيخ صدوق، شيخ كلينى در كافى، نعمانى درالغيبة، علامه مجلسى در بحار الانوار و ديگران نيز نقل كرده اند.
8 . هنگامى كه جابر بن عبدالله چگونگى رنگ صحيفه اى را كه نزد فاطمه (سلام الله عليها) بود، براى امام باقر(عليه السلام) توصيف مى كرد گفت: و رأيتُ فى يدها لوحاً اخضر ظننتُ اَنَّهُ مِنْ زُمُرُّدٍ.
فيض كاشانى در كتاب شافى پس از نقل حديث لوح، در تعريف كلمه اخضر مى گويد:
لوح اخضر از عالم ملكوت برزخى رسيده بود و سبز بودن رنگ لوح كنايه از سفيد و روشن بودن نور عالم جبروت و آميخته شدن به رنگ سياه عالم ماده يا عالم شهادت است، امّا نوشته هاى اين لوح، سفيد است، زيرا اين نوشته ها از عالم اعلى كه نور محض است فرستاده شده بود.
9 . در آغاز حديث لوح وجود شريف پيامبر اكرم (صلي الله عليه واله) توصيف به حجاب شده است:
هذا كتابّ من اللهِ العزيز الحكيم لِمحمَّدٍ نبيّهِ ونورهِ وحِجابِه وسفيره…
علامه مجلسى درباره حجاب بودن پيامبر(صلي الله عليه واله) توضيحى دارد:
كلمه و وصف "حجاب" از اين جهت بر رسول الله (صلي الله عليه واله) اطلاق شده است كه آن حضرت واسطه بين خداوند و خلق بوده است، يا به اين اعتبار كه رسول الله (صلي الله عليه واله) داراى دو مقام و وجهه بود: مقامى نزد خداوند و مقامى نزد مردم.
10 . در متن حديث لوح آمده است:
فَمَن رجا "غيرَ فضلى" او خافَ غيرَ عدلى عَذَّبْتُهُ عَذاباً لا اُعذِّبُهُ احداً من العالمين .از عبارت غير فضلى دو مطلب متفاوت قابل برداشت است.

 اوّل: به فضل كسى جز خدا اميدوار بودن؛
دوم: به جز فضل خدا به ديگر صفات الهى اميدوار بودن.
از ظاهر لفظ چنين بر مى آيد كه برداشت اوّل صحيح باشد كه در آن صورت نتيجه اميد به فضل ديگران، باعث عذاب الهى ونافرجامى و ناكامى در تحقق اهداف عالى زندگى است.امّا بيانى از علامه مجلسى نقل شده است كه مطلب دوم را صحيح مى داند. از بيان او چنين استنباط مى شود كه پاداشى كه خداوند به انسان مى دهد دو نوع است: اوّل ثوابى كه نتيجه عمل آدمى است؛ دوم پاداشى كه ارتباط به عمل آدمى ندارد و ناشى از فضل الهى است. ثوابى را كه ناشى از فضل الهى است، نمى توان حتى يك دهم مكافات عمل خود خواند و اگر معيار ثواب وعقاب الهى را فقط عمل آدمى فرض كنيم، استحقاق هيچ گونه پاداشى كه نتيجه فضل خدا بر او باشد، موجود نيست بلكه اگر پاداشى هست همان است كه براى اعمال خود ستانده است. پس بايد پذيرفت كه بخش زيادى از پاداش الهى بر بندگان، از منبع پر فيض فضل الهى است هر چند خداوند ضرورتاً مطابق وعده و وعيدى كه به بندگان داده آنها را ثواب وعقاب مى دهد، مع الوصف بايد پذيرفت وعده ها و وعيدهاى او نيز برخاسته از فضل اوست. با اين توضيح، هر چند از ظاهر لفظ حديث چنين بر مى آيد كه منظور، اميدوار شدن به فضل كسى جز خداوند سبحان است، امّا بايد دانست كه اميدوار شدن به فضل ديگران جز فضل خدا، مستحق عذاب و عقاب نيست، اگر چه از ظاهر الفاظ حديث چنين برداشت شود.
امّا اينكه فرمود "او خاف غير عدلى" ،مؤيد مطلب پيشين است و از آن چنين استنباط مى گردد كه خوف بندگان از خداوند درواقع خوف ازعدل الهى است وبراساس عدل اومجازات طبيعى ـ كه نتيجه عمل انسان است ـ بر انسان سنگين خواهد بود واگر خداوند به عدل خود اعمال بندگان را محاسبه نمايد، كار بر آنان بسيار سخت وتنگ خواهد آمد، لذا شايسته است بيشترين و بلكه تمام هراس آدمى از عدل خداوند باشد وبه فضل او اميدوارگردد.
11 . در متن حديث و در توصيف حسين بن على (عليه السلام) آمده است: … جَعَلْتُ كَلِمَتىِ التّامَّةِ معه، طبق روايتى كه از امام على بن موسى الرضا(عليه السلام) رسيده منظور از كلمة تامة، امامت است.
قرآن، تولد شگفت انگيز عيسى (عليه السلام) از مريم (سلام الله عليها) را به فرمان الهى نسبت مى دهد و در توصيف عيسى(عليه السلام) مى فرمايد: مُصدقاً بِكلمةٍ مِن اللّه
و در جاى ديگر فرمود: … انما المسيحُ عيسىَ ابنُ مريمَ رسولُ اللهِ وَكَلِمَتُهُ الْقيها الى مريمَ وروحّ منه…
و درباره حضرت ابراهيم (عليه السلام) مى فرمايد: وَجَعَلَها كلمةً باقيةً فى عقبهِ.
در توضيح اين آيه صاحب مجمع البحرين15 حديثى نقل مى كند كه در آن منظور از كلمة باقية، امامت و منظور از عقبه، نسل و فرزندان حسين بن على(عليه السلام) دانسته شده است؛اين امامت تا قيامت ادامه دارد و كسى حق اعتراض نخواهد داشت كه چراامامت در نسل حسين بن على(عليه السلام) نهاده شده نه نسل حسن بن على (عليه السلام) ،زيرا خداوند در انجام افعالش حكيم است:
لايُسأل عما يَفْعَل وَهُمْ يُسْئَلُونَ
كلمة تامة يعنى "تمام و كمال از هر چيزى" و عبارت جَعَلْتُ كلمتى التامة فى عقبهِ، يعنى: "امامت را به طور تمام و كمال در نسل حسين بن على (عليه السلام) قرار دادم."
12 . منظور از ذوالقرنين درعبارت: يُدْفَن فى المدينة التى بناها العبد الصالح ذوالقرنين به احتمال زياد، كورش كبير است. ومنظور از سرزمين، سرزمين ايران (طوس) است.
البته دراينگونه مقايسه هاى تاريخى و بويژه درباره قصص قرآن، با قاطعيت نمى توان تعيين مصداق كرد اما چنانچه ملاحظه مى شود… نظريه اى كه مراد از ذوالقرنين قرآن، كورش كبير باشد، نظريه اى معقول و محتمل الصدق است.
نويسنده: حسين على تركمانى

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز است

www.abasaleh.mahdiblog.com

2 منتظر

سیدروح اله میرزائی | 17:47 - 1389/10/23